Dashboard
 
Az olvasottság nem publikus.
Fájdalomkezelés akupunktúrával
10 hónapja
Fájdalomkezelés akupunktúrával
Hólyagfájdalom szindróma egy páciens szemével
1 éve
Hólyagfájdalom szindróma egy páciens szemével

RMC Medicina - A Rózsakert Medical Center blogja

Gyovai Éva ritka betegségéről vallott a Facebookon – Mit kell tudni a hólyagfájdalom-szindrómáról?

Gyovai Éva ritka betegségéről vallott a Facebookon – Mit kell tudni a hólyagfájdalom-szindrómáról?

Gyovai Éva Facebook oldalán írt kellemetlen és ritka betegségéről, az IC szindrómáról. A bejegyzést már több mit 103 ezren megosztották. Nem véletlen, hogy a poszt ilyen nagy nyilvánosságot kapott, az IC- más néven hólyagfájdalom-szindróma ugyanis becslések szerint körülbelül 20 ezer embert érinthet Magyarországon, amiből mindössze pár száz esetet diagnosztizáltak. A betegség rendkívül kellemetlen tünetekkel jár, súlyosan rontja az életminőséget, a diagnosztizálása hosszú és nehéz folyamat. Dr. Lovász Sándor urológusunkat, a hólyagfájdalom-szindróma egyik kiemelkedő hazai szakértőjét kérdeztük a betegségről.

Kínzó tünetek, romló életminőség

A tudományos körökben IC/BPS (interstitial cystitis/bladder pain syndrome) néven ismert betegség jellemzően erős hólyagtáji vagy húgycső fájdalommal jár, amely a hólyag telítődésére fokozódik és gyakori vizelési ingerrel párosul. Nem ritka, hogy a betegségben szenvedők naponta akár harmincszor ürítik a hólyagjukat, az éjszakai órákban 15-20-szor. Ez hosszútávon nagymértékben rontja az életminőséget: az érintettek képtelenek rendesen kipihenni magukat, ami a folyamatos fájdalommal és az igen gyakori vizeléssel párosulva korlátozza a munkaképességet, és gyakran a munkahely elvesztéséhez vezet.  A húgycső- és hüvelyi fájdalom a házaséletet teheti lehetetlenné.

ic_3.jpg

A leginkább aluldiagnosztizált betegség

A nagyon kellemetlen és erős tünetek ellenére a hólyagfájdalom szindróma sajnos Magyarországon ma a leginkább aluldiagnosztizált betegségnek számít, az esetek csupán 1-2%-ában képesek felismerni az orvosok. Ennek következtében az érintettek nagy részének esélye sincs megfelelő kezelésben részesülni. A páciens tünetei így egyre rosszabbodnak, rontják az életminőséget, iszonyatos lelki terhet jelentenek és gyakran depresszióhoz, súlyosabb esetben öngyilkossághoz vezethetnek.

Nincs is ilyen betegség, maga csak szimulál!

A hólyagfájdalom szindróma diagnosztizálása nem egyszerű feladat, ugyanis nincs egyetlen olyan tünet vagy vizsgálati lelet, ami egyértelműen bizonyítaná a betegség jelenlétét. Az alhasi panaszokkal érkező pácienseknél gyakran prosztatabántalmakra, nőgyógyászati problémákra gyanakodnak az orvosok. A tünetek elhúzódásakor az orvosok sokszor azt gondolják, hogy az érintettek csak szimulálnak, a panaszok mentális eredetűek, ezért pszichiáterhez irányítják őket. A diagnózis felállításához szükséges vizsgálat időigényes és nyugodt környezetet igényel. A pontos diagnózishoz minden hasonló tünetekkel járó betegség lehetőségét ki kell zárni. Ilyenek lehetnek a gyulladások, bakteriális fertőzések, hólyagkövek és a daganatok.

ic_2.jpg

Összetett kezelés

A betegség az orvostudomány mai állása szerint nem gyógyítható, de a tünetek megfelelő kezeléssel enyhíthetők, az életminőség nagymértékben javítható. Minél korábban megkezdett kezeléssel a kínzó panaszok eredményesen csökkenthetők, 4-5 hónap kezelés után teljesen tünetmentessé válhat a páciens.  A betegség korai szakaszában megfelelő étrenddel, például kálium-mentes diétával, illetve koffein és alkohol elhagyásával, valamint a vizeletet savanyító ételek, gyümölcslevek elkerülésével enyhíthetőek a panaszok. Súlyosabb esetekben orvosi beavatkozásra, kezelésre van szükség. Leghatásosabbnak a helyi (hólyagba fecskendezett) gyógyszeres kezelés bizonyult a sérült nyálkaréteg helyi pótlására, így enyhíthető a gyulladás és csökkennek a panaszok. Tartósabb eredményt biztosít a fájdalom-receptorok leégetése a hólyag nyálkahártyájában.

ic_1.jpg

Az orvosok továbbképzése szükséges

A legfontosabb küldetés, hogy a lakosság és az orvosok is megismerjék a betegséget. Ehhez az orvosok minél szélesebb körű tájékoztatása és továbbképzése szükséges, és itt nemcsak az urológusokról van szó, hanem háziorvosokról, nőgyógyászokról, pszichológusokról is. Nagyon fontos emellett, hogy a kezeléseket egyszerűbbé és könnyebben elérhetővé tegyék a betegek számára. A Rózsakert Medical Centerben folyamatos kutatómunkát végzünk a legújabb gyógymódok kidolgozása érdekében. Legutóbbi eredményünk az önkatéterezés módszerének kifejlesztése, amellyel a páciens egy betanítás után az otthonában, saját kezűleg végezheti el a hólyagkezelést, ezzel csökkentve a szükséges betegvizitek számát. Ezzel pácienseink sok időt, pénzt és energiát spórolhatnak, hiszen sokan Budapesttől távol laknak, órákat utaznak egy kezelésért.

Szólj hozzá! urológia dr. Lovász Sándor hólyagfájdalom szindróma ic szindróma Tovább
Gyovai Éva ritka betegségéről vallott a Facebookon – Mit kell tudni a hólyagfájdalom-szindrómáról? Tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Google+ Tetszik
0
Szólj hozzá!

Ajánlott bejegyzések:

  • Hólyagfájdalom szindróma egy páciens szemével Hólyagfájdalom szindróma egy páciens szemével
  • Komoly betegség, amelyet az orvosok 1%-a ismer fel Komoly betegség, amelyet az orvosok 1%-a ismer fel
  • Mi történik, ha rosszul választunk alsónadrágot? Urológus válaszol. Mi történik, ha rosszul választunk alsónadrágot? Urológus válaszol.
  • Húgyúti fertőzés szex után – sajnos nem véletlen Húgyúti fertőzés szex után – sajnos nem véletlen

A bejegyzés trackback címe:

https://rmcmedicina.blog.hu/api/trackback/id/tr113738576

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
Facebook Instagram

RMC Medicina - A Rózsakert Medical Center blogja

1000 négyzetméter · 55 szakterület · 100 szakorvos

RMC 5 blue.jpgInformáció/Előjegyzés: + 36 1 392 0505

 www.rmc.hu

Keresés

RMC a Facebookon

Tovább a Facebook-ra

Bejegyzések

  • A túlsúly terhességi cukorbetegséghez vezethet?
    A túlsúly terhességi cukorbetegséghez vezethet? 2019. február 15. 11:47
  • Szoptatós kismama vagy? Itt egy jó módszer a fáradtság és a feszültség csökkentésére
    Szoptatós kismama vagy? Itt egy jó módszer a fáradtság és a feszültség csökkentésére 2019. február 01. 08:31
  • Milyen pozitív hatásai vannak a fogyásnak?
    Milyen pozitív hatásai vannak a fogyásnak? 2019. január 18. 13:00
  • Most kell felkészülni a síszezonra!
    Most kell felkészülni a síszezonra! 2018. december 04. 16:54
  • Fájdalmas hasi panaszok - hogyan okozhatják őket lelki problémák?
    Fájdalmas hasi panaszok - hogyan okozhatják őket lelki problémák? 2018. november 27. 16:04

Archívum

  • 2019 február (2)
  • 2019 január (1)
  • 2018 december (1)
  • 2018 november (2)
  • 2018 október (1)
  • 2018 augusztus (3)
  • 2018 július (3)
  • 2018 június (2)
  • 2018 április (1)
  • 2018 március (2)
  • 2018 február (3)
  • 2018 január (2)
  • Tovább...

Címkék

2. trimeszter (3) ajándék (3) ajándékvásárlás (3) Ajánló (4) allergének (3) allergénspecifikus immunterápia (3) allergia (13) allergológia (7) Ana (3) anorexia (4) Baba-Mama (29) Baky Ildikó (5) belgyógyászat (20) bőrgyógyászat (6) bulimia (5) dentálhigiéné (3) DentArt (8) diabétesz (3) diéta (5) dietetika (7) Dóczi Ágnes (4) Down-kór szűrés (12) dr. Bodnár Eszter (10) dr. Csermely Gyula (35) dr. Dohán Orsolya (4) dr. Elekes Tibor (4) dr. Horányi Dániel (3) Dr. Jókay Kinga (18) dr. Jókay Kinga (11) dr. Kanizsai Péter (3) dr. Kiss Enikő (5) dr. Kusnyerik Ákos (4) Dr. Lengyel Csongor (4) dr. Lévay Bernadett (3) dr. Lovász Sándor (6) Dr. Nagy Adrienne (4) dr. Nagy Adrienne (3) egészség (5) egészséges étkezés (4) egynapos sebészet (3) életmód (10) első trimeszteri kiterjesztett szűrés (5) endokrinológia (8) ételallergia (3) fejfájás (4) fejfájás klinika (3) fogápolás (3) fogászat (9) Fogászati Központ (3) fogmosás (3) fogyás (3) fogyókúra (5) fül-orr-gégészet (10) futás (3) gasztroenterológia (3) genetika (3) gyermekfogászat (4) gyermekgyógyászat (35) gyermekpszichiátria (6) gyermekpszichológia (8) gyermekszemészet (3) GYGYK (4) gyógymasszázs (3) gyógytorna (5) gyomorrontás (3) Haness Rita (4) harmadik trimeszteri állapot szűrés (4) hasfájás (4) hideg (3) Hírek (13) hólyagfájdalom szindróma (5) hőség (3) HPV (5) immunterápia (3) infektológia (4) influenza oltás (3) inkontinencia (4) intim torna (3) iskolakezdés (3) kánikula (3) karácsony (5) kiterjesztett szűrés (3) Koncz Kata (3) kozmetológia (5) Kudron Emese Eszter (3) magzati medicina (3) mammográfia (3) második trimeszteri anomália szűrés (5) megelőzés (10) méhnyakrák (3) menstruáció (3) Mia (3) migrén (3) MMK (3) MMK2 (3) mozgás (3) nőgyógyászat (7) nyár (4) nyaralás (3) okostelefon (4) olimpia (5) olimpia2016 (6) Orvosainktól (32) orvosi természetgyógyászat (3) Oscar (4) Pácienseinktől (6) Plasztikai sebészet (3) pszichológia (6) reumatológia (6) Rio2016 (4) RMCdown (3) RMC Dentart (6) RMC DentArt (3) RMC Info (3) SIT (3) sport (11) sport medicina (3) szemészet (6) szülészet-nőgyógyászat (22) szűrővizsgálatok (11) táplálkozás (4) tél (5) terhesgondozás (6) terhesség (5) tévhitek (3) túlevés (3) twitter (6) ünnepek (3) urológia (12) vakcina (3) várandósság (7) védőoltás (6) vírus (3)

Feedek

  • RSS 2.0
    bejegyzések, kommentek
  • Atom
    bejegyzések, kommentek
XML
A Rózsakert Medical Center blogja